ana sayfa > İshal Nedenleri > İshal Nedenleri

İshal Nedenleri

Mart 10, 2011

Genellikle, yemek yediğiniz zaman, tükettiğiniz yiyecek sindirim işlemi boyunca sıvı şekliyle kalır. Tipik bir şekilde, sıvılar kolonunuzda emilir ve o sırada kalan sıvı dışkının içinde şekillenir. Ama, sıvılar kolonunuzdan öylesine hızlıca geçerken emilim şansları olmadığında ishal meydana gelir; bu yüzden dışkı katılaşamaz. Peki, ishalin nedenleri ve tetikleyicileri nelerdir?

Mide üşütmesi diye de adlandırılan viral gastroenterit ishalin en yaygın nedenidir. Bu kendiliğinden temizlenen viral enfeksiyondur ve antibiyotikler genellikle bu durumda etkisiz kalır. Diğer viral enfeksiyonlar rota virüs, norwalk virüs, sitomegalovirüs ve viral hepatit içerir.

Gıda zehirlenmesi de ishalin nedenlerinden biri olabilir. Yabancı ülkelere seyahat eden insanlar, parazit, virüs ve bakteri bulaşmış su ya da yiyecek tüketerek meydana gelen gezgin ishaline yakalanabilirler. Buna yol açabilecek en yaygın bakterilerden bazıları, Koli Basili, Campylobacter, Salmonella, Şigelladır.

Magnezyum, kemoterapi, kan basıncı ilaçları ve laksatifler (müshil) gibi ishalin sebepleri olabilecek bazı ilaçlar da vardır. Laktoz intoleransı gibi malabsorbsiyon sendromları suçlu olabilir. Bu nedenle, düzenli olarak ishal olduğunuzu fark ettiyseniz yediğinize özen göstermeniz önemlidir. Bazen, ne tükettiğinizi takip etmenize yardımcı olsun diye, doktorlar size bir yiyecek günlüğü tutmanızı önerecektir.

Bazı zamanlarda, ishalin nedeni bilinmez. Bazen yalnızca bir kaç gün sürer ve kendiliğinden geçer.

Eğer ishal hızla başlıyorsa, o zaman ishal hali parazittik, viral ya da bakteriyel bir enfeksiyona bağlanır. Ama, devam ederse, kronik ishal olarak tanımlanabilir ve inflamatuvar bağırsak hastalığı, kolit , Crohn hastalığı, çölyak hastalığı ve rahatsız edici bağırsak sendromu (IBS) gibi rahatsızlıklar yüzünden meydana gelebilir.

Keskin ve bağırsak hareketlenmesiyle rahatılmayan mide kramplarınız olduğunu anladıysanız, o zaman ishalin nedenlerini araştırmak için bir doktora gitmeyi düşünmelisiniz. Buna ek olarak, ishalle birlikte yüksek ateşiniz varsa ya da oturduğunuzda ya da kalktığınızda baş dönmesi hissediyorsanız bir uzmanla iletişime geçmelisiniz.

Ciddi durumlarda, ishal dezhidratasyona (su kaybı) yol açabilir. On iki saatten fazla kusan ishalli bir çocuğunuz varsa, yine bir uzmanla iletişime geçmeniz iyi olur.

  1. şimdilik yorum yok.